Implant zęba — cena

Implant zęba to skuteczny sposób na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, ile kosztuje i jakie są wskazania do założenia implantu zębowego.

Przyczyny utraty naturalnego uzębienia mogą być bardzo różne: urazy, choroby dziąseł, próchnica czy zaawansowana paradontoza. Jak nietrudno zgadnąć, braki w uzębieniu są przyczyną potężnych kompleksów oraz… potencjalnych problemów ze zdrowiem.

Konsekwencje braków w uzębieniu

Ubytek zęba często sprawia, że pozostałe zęby w dziąśle zaczynają samoistnie się przesuwać, a naturalny układ uzębienia ulega zaburzeniu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być kłopoty ze stawami, wady zgryzu i wymowy, bóle głowy, przeciążenie zdrowych zębów, ich kruszenie i ścieranie. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto jak najszybciej uzupełnić braki w uzębieniu. Jak? Poprzez implanty.

Czym jest implant zęba?

Implant zęba to skuteczny sposób na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu.

W praktyce jest to struktura wykonana z tytanu (rzadziej z tlenku cyrkonu) imitująca korzeń zębowy. Kształtem przypomina stożek o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Po umieszczeniu implantu w dziąśle i wygojeniu rany chirurg implantolog nasadza na niego konstrukcję protetyczną, która odwzorowuje górną część zęba. Może być to korona protetyczna, most protetyczny lub proteza ruchoma.

Implant zęba — rodzaje

Najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym rodzajem implantów zębowych są implanty tytanowe. Trwałe, wytrzymałe i bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów cieszą się ogromnym powodzeniem. Alternatywą dla implantów wykonywanych z tytanu są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Ich dużą zaletą jest przypominający naturalną tkanką zębową kolor oraz identyczną z nią tekstura. Podobnie jak implanty tytanowe, także implanty cyrkonowe wykazują wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębową. Odporne na zmiany temperatury i korozję są gwarancją wieloletniej trwałości.

Jakie są wskazania do założenia implantu zębowego?

Mówiąc w sporym uproszczeniu, z powodzeniem można uznać, że założenie implantu zębowego jest zawsze, kiedy pacjent straci naturalny ząb (lub zęby). Pozwalają one bowiem w precyzyjny i bezpieczny sposób odbudować luki w uzębieniu, zapobiegając w ten sposób groźnym dla zdrowia konsekwencjom.

Wszczepienie implantu stomatologicznego zaleca się zwłaszcza w przypadku:

  • utraty zęba na skutek urazu mechanicznego czy nieszczęśliwego wypadku;
  • utraty zęba z powodu próchnicy lub zaawansowanej paradontozy;
  • pacjentów z niewykształconymi zawiązkami zębowymi;
  • pacjentów, u których nie można wykonać innego rozwiązania protetycznego, np. mostu;
  • osób, które mają spore ubytki w uzębieniu, ale nie chcą korzystać z ruchomej protezy.

Przy pomocy implantów można odbudować pojedyncze braki oraz ubytki wielu zębów.

Czy implanty zębów są bezpieczne?

Dzięki nowoczesnym technologiom i najlepszej jakości materiałom wszczepianie implantów zębowych jest dziś bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zdaniem ekspertów, tytanowe śruby są dziś najbezpieczniejszą i najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. Choć opis przebiegu implementacji zęba brzmi w skomplikowany sposób, a fachowe określenia dodają mu grozy, w praktyce jest naprawdę nieinwazyjny i powszechnie wykonywany. Powikłania i działania niepożądane zdarzają się niezwykle rzadko. Jak pokazują statystyki, w profesjonalnych klinikach skuteczność leczenia z użyciem implantów wynosi aż 99%!  Aby zapobiec działaniom niepożądanym, warto nie tylko w przemyślany sposób wybrać klinikę stomatologiczną, ale także stosować lekarskie zalecenia pozabiegowe. Zwłaszcza:

  • do dwóch dni po zabiegu nie spożywać twardych i gorących pokarmów;
  • nie dotykać rany i jej okolic;
  • aby zminimalizować opuchliznę i ulżyć obrzękniętym okolicom, stosować zimne okłady (np. z lodu zawiniętego w czystą ściereczkę);
  • przez kilka dni po zabiegu nie palić papierosów i nie pić alkoholu;
  • w ciągu 24 godzin po zabiegu nie angażuj się w wymagające aktywności. Jeśli to możliwe, odpocznij;
  • przez 14 dni od zabiegu wczepienia implantu nie uprawiaj sportu, nie chodź na basen i do sauny.

Ile kosztuje implant zęba?

Ceny implantu zęba zależą przeze wszystko od konkretnego gabinetu, wykorzystywanych technologii i materiałów, od warunków kostnych pacjenta oraz zastosowanego systemu implantologicznego. Średnia cena implantu zęba wynosi od 2500 do 3500 zł. Dodatkowym kosztem jest korona (np. koronę porcelanową na stali na implancie ze standardowym łącznikiem tytanowym lub koronę pełnoceramiczną, lub cyrkonową na implancie, ze standardowym łącznikiem indywidualnym). Jeśli konieczna będzie odbudowa kości, zabieg będzie dodatkowym kosztem. Podobnie jak podniesienie zatoki szczękowej.

Po wizycie konsultacyjnej, podczas której lekarz wykonuje niezbędne badania diagnostyczne, pacjent zazwyczaj otrzymuje kompletną wycenę za leczenie.

Przeciwskazania do wstawienia implantów zębów

Wśród najpopularniejszych przeciwwskazań do wstawienia implantów zębowych należą:

  • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe np. cukrzyca
  • choroby psychiczne,
  • bruksizm,
  • AIDS,
  • nowotwory,
  • nałogi — alkoholizm, narkomania,
  • palenie tytoniu,
  • bardzo zła higiena,
  • ciąża,
  • specyficzna budowa szczęki, uniemożliwiająca prawidłowe wykonanie zabiegu,
  • brak współpracy ze strony pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza.

Ryzyko odrzucenia implantu przez organizm rośnie także w przypadku aktywnych chorób tkanki kostnej, np. osteoporozy, chorób zębów i przyzębia — np. paradontozy.

Jak długo trwa leczenie?

Wszczepienie implantu i odbudowa całego zęba to procedura bezpieczna i co ważne — zupełnie bezbolesna dla pacjenta. Przed rozpoczęciem działań chirurg implantolog razem z pacjentem planują proces leczenia, ustalają jego cele i preferowane efekty. Często się zdarza (zwłaszcza jeśli pacjent stracił ząb stosunkowo dawno), że przed właściwym wczepieniem implantu niezbędne jest także wykonanie odbudowy kości.

Proces leczenia odbywa się więc w następujących krokach.

  • Zaplanowanie procesu leczenia i preferowanych rezultatów
  • Wykonanie niezbędnej diagnostyki, także badań z wykorzystaniem tomografii komputerowej.
  • Odbudowa kości (jeśli jest to zasadne).
  • Dobór parametrów implantu (około 3 miesiące po odbudowie kości, jeśli takowa była wykonywana) – średnicy, długości oraz docelowego kąta wszczepienia implantu dentystycznego.
  • Wszczepienie implantu w lożę kostną.
  • Odsłonięcie implantu i zamocowanie na nim śruby gojącej (po całkowitym wygojeniu rany po wszczepieniu implantu).
  • Wykonanie uzupełnienia protetycznego. Kiedy podstawa jest już gotowa, lekarz nakłada na implant konstrukcję protetyczną — widoczną gołym okiem część zęba nad dziąsłem.

Całe leczenie trwa więc z reguły od 6 do 12 miesięcy.

Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?

Czy raz założony implant zębowy będzie wymagał wymiany? Z założenia i w idealnym scenariuszu implant zębowy to struktura osadzona w kości „na dobre”. To, jak długo zachowa swoje właściwości, w dużej mierze zależy jednak od samego pacjenta. Aby maksymalnie wydłużyć trwałość implantu, warto kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej to niezbędne minimum. Nawykiem osoby po wszczepieniu implantu powinno być także regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego celem wykonania przeglądu oraz zabiegów higienizacji — przede wszystkim usuwania płytki nazębnej — głównej przyczyny powstawania próchnicy.

Wszczepiając implant, zminimalizujesz negatywne konsekwencje utraty zębów, przywrócisz harmonię uzębienia, piękny uśmiech i… odzyskasz pewność siebie.

    Umów wizytę: