Implant zęba to skuteczny sposób na odtworzenie utraconego zęba i uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. Dziś sprawdzimy, czy wstawianie implantu zęba boli. Podpowiemy także, co robić po zabiegu, aby zminimalizować dyskomfort.
Implanty zębowe narodziły się 50 lat temu — w latach 60. i na dobre zmieniły branżę stomatologiczną. Ich ojcem wywodzący się ze Szwecji ortopeda Per-Ingvar Branemark, który prowadził badania z wykorzystaniem tytanowych narzędzi, które umieszczał w kościach.
Czym jest implant zęba?
Implant zęba (wszem stomatologiczny) to skuteczny sposób na odtworzenie utraconego zęba i uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. W praktyce jest to struktura zastępcza dla korzenia zębowego. Wykonana z tytanu (rzadziej z tlenku cyrkonu) przypomina kształtem stożek o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Po wczepieniu implantu w dziąsło stomatolog dobudowuje do niego konstrukcję protetyczną, która odwzorowuje górną część zęba. Może być to korona protetyczna, most protetyczny lub proteza ruchoma.
Na czym polega wstawienie implantu zęba?
Proces wstawienia implantu dzieli się na trzy etapy: wszczepienie implantu, wkręcenie śruby gojącej zamocowanie sztucznego zęba. Podczas pierwszego etapu stomatolog tworzy w wyrostku zębodołowym niewielki otwór, w którym umieszcza implant. Przez okres od 3 do 6 miesięcy zrasta się on z kością, a rana się goi. Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu i umocowanie na nim śruby gojącej. Ostanim — wykonanie uzupełnienia protetycznego. Dzięki nowoczesnej technologii, wysokiej jakości materiałom jest w pełni bezpieczny, a ryzyko komplikacji — ograniczone do minimum (w profesjonalnych klinikach odsetek odrzutów wynosi tylko 1 procent).
Czy wstawianie implantu zęba boli?
Każdy etap wstawiania implantu zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest więc całkowicie bezbolesny i nie towarzyszy mu żaden dyskomfort.
Co po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu wszczepienia implantu pacjent może wrócić do domu. Aby zminimalizować dyskomfort (kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe) i zmniejszyć ryzyko ewentualnych komplikacji powinien jednak przestrzegać wskazanych przez stomatologa zaleceń.
Choć ich zakres zależy od konkretnego pacjenta, zazwyczaj należą do nich:
- przyjmowanie wskazanych przez lekarza środków przeciwbólowych;
- stosowanie zimnych okładów, które zmniejszą obrzęk i opuchliznę;
- unikanie spożywania twardych pokarmów
Dyskomfort, dolegliwości bólowe i obrzęk utrzymują się zazwyczaj przez okres od 3 do 7 dni.