Sam zabieg wszczepieniu implantu zęba jest zupełnie bezbolesny. Kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może jednak odczuwać dolegliwości bólowe. Jak długo trwa ból po implantacji zęba? Jak zminimalizować dyskomfort bezpośrednio i kilka dni po zabiegu? Podpowiadamy.
Wszczepienie implantu zęba to skuteczny sposób na odbudowę braków w uzębieniu, odzyskanie zdrowia i estetyki uśmiechu.
Czym jest implant zęba?
Implant zęba to struktura, która imituje jego korzeń. Przybiera kształt stożka o średnicy 3-5 mm i długości 7-21 mm. Zazwyczaj wykonuje się go z tytanu, rzadziej z tlenku cyrkonu.
Po wczepieniu implantu w dziąsło stomatolog dobudowuje do niego konstrukcję protetyczną, imitującą górną część zęba. Może ona przybierać formę korony protetycznej, mostu protetycznego lub protezy ruchomej.
Ból po implantacji zęba
Cały zabieg wszczepienia implantu zębowego składa się z trzech etapów:
- wszczepienia implantu. Podczas tego etapu lekarz tworzy w wyrostku zębodołowym niewielki otwór, w którym umieszcza implant. Przez okres 3 do 6 miesięcy zrasta się on z kością i przygotowuje do kolejnego etapu;
- wkręcenia śruby gojącej. Kiedy rana jest już zagojona, stomatolog odsłania implant i mocuje na nim śrubę gojącą. Taki proces sprawia, że dziąsło wokół uzupełnienia protetycznego wygląda naturalnie;
- wykonania uzupełnienia protetycznego. Kiedy podstawa jest już gotowa, lekarz nakłada na implant konstrukcję protetyczną — widoczną gołym okiem część zęba nad dziąsłem.
Każdy etap wszczepienia implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest więc całkowicie bezbolesny i nie niesie za sobą żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Jak nietrudno zgadnąć, kiedy znieczulenie przestaje działać, mogą pojawić się jednak dolegliwości bólowe i dyskomfort. Najczęściej są to: ból zębów i dziąseł w okolicach rany, ból głowy, opuchlizna i obrzęk, stan podgorączkowy.
W zależności od pacjenta takie dolegliwości mogą być bardziej lub mniej intensywne i utrzymywać się przez okres od 3 do 7 dni. Co warto zrobić, aby zminimalizować dyskomfort?
Zalecenia w pierwszych godzinach po zabiegu
Aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych i przyspieszyć rekonwalescencję:
- przez dwie godziny po zabiegu zrezygnuj z jedzenia;
- po dwóch godzinach od zabiegu stosuj zimne okłady, które zminimalizują obrzęk;
- nie dotykaj rany;
- do 8 godzin po zabiegu nie płucz ust.
Upewnij się także, że podane przez lekarza środki nie wpłyną na Twoją koncentrację i co za tym idzie — zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Zalecenia na następne dni
- Przez 2 dni od zabiegu zrezygnuj ze spożywania gorących i twardych pokarmów oraz produktów mlecznych. Nie pij alkoholu i napojów gazowanych i nie pal papierosów
- Przez 14 dni od zabiegu nie uprawiaj aktywności fizycznej.
- W przypadku dolegliwości bólowych przyjmuj wskazane przez lekarza środki przeciwbólowe
- Jeśli lekarz nie zalecił inaczej — nie szczotkuj okolic implanta przez okres od 10 do 14 dni.
- W następnym dniu po zabiegu zacznij płukać jamę ustną wskazanym przez lekarza panem. Jeśli nie zalecił inaczej — trzy razy dziennie.